Junior School 
1     Nudrat Fehmi    
    English, Mathematics & Environmental Studies
2     Prerna Haryani    
    English, Mathematics & Environmental Studies
3     Aditi Dutta    
    English & Social Studies
4     Shilpa Upadhyay    
    English, Mathematics & Environmental Studies
5     Bani Kukreja Aggarwal    
    English, Mathematics & Environmental Studies
6     Deepti Sen Gupta    
    English & Social Studies
7     Preeti Kapoor    
    English, Maths and Environmental Studies
8     Supriya Bakshi    
    Form Head - Class I
    English, Maths and Environmental Studies
9     Monika Suri    
    House Mistress - Bhaskar
    English & Social Studies
10     Nupur Ghosal    
    English & Social Studies
11     Swati Jauhari    
    Form Head - Class II
    English, Maths and Environmental Studies
12     Gauri Thukral    
    Form Head - Class I
    English, Maths and Environmental Studies
13     Parul Khanduri    
    Class Teacher - Class I
    English, Maths and Environmental Studies
14     Vani Mathur    
    English, Maths and Environmental Studies
15     Greeshum Panesar    
    English, Maths and Environmental Studies
16     Radhika Kaul Bhise    
    Class Teacher- Class IV
    English, Maths and Environmental Studies
17     Kimi Sadh    
    Class Teacher- Class I
    English and Maths
18     Aparajita Agarwal    
    English, Maths and Environmental Studies
19     Shweta Sethia    
    English & Social Studies
20     Sunira Ghaiy    
    House Mistress - Bhanu
    English and Social Studies
21     Jasleen Bawa    
    English and Social Studies
22     Anamika Mehta    
    Form Head - III & House Mistress - Surya
    English and Social Studies
23     Ritu Chatterji    
    Subject Co-ordinator - Social Studies
    English and Social Studies
24     Anumita Das    
    Adventure Camps & Trips Co-ordinator & Form Head - Class IV
    English and Social Studies
25     Chandrani Roy    
    English and Social Studies
26     Praveena Jhalani    
    Mathematics
27     Preetha O    
    Subject Co-ordinator
    Mathematics
28     Charanpreet Kaur    
    Mathematics
29     Shaza Shahab    
    Asset Co-ordinator & Responsible for Time Table
    Subject Co-ordinator - Science
30     Raj Nandini    
    General Awareness Programme Co-ordinator & Responsible for Assessment & Reporting
    Science
31     Sunita Raina    
    English, Mathematics & Environmental Studies
32     Sonia Gambhir    
    Science
33     Sarita Vij    
    Subject Co-ordinator
    Hindi
34     Poonam Gupta    
    Hindi
35     Aditi Agarwal    
    Hindi
36     Shobhana Goel    
    Hindi
37     Kiran Sharma    
    Hindi
38     Sarika Khanna    
    ICT
39     Chitra Natarajan    
    ICT
40     Ragini Bhargava    
    Art
41     Rahul Sethi    
    Art
42     Mukta Poddar    
    Art
43     Adhunika Naithani    
    Counselor
44     Mithu Das    
    Dance
45     Sumesh P.B.    
    Drama
46     Moumita Ganguly    
    Indian Music
47     Glen D'Costa    
    Western Music
48     Ramesh Mallick    
    Tabla
49     Pratibha Yadav    
    Physical Education
50     Birender Singh Rautela    
    Physical Education
51     Banamali Sahu    
    Physical Education
52     Sonia Sharma    
    Physical Education
53     Rajeev Dhyani    
    Physical Education
54     Manoj Kumar    
    Pottery
55     Soumen Basu    
    Coordinator - Visual Arts
    Pottery
56     Rumpa Mukherjee    
    Librarian
57     Vatsala Zutshi    
    House Mistress - Tejas
    Outreach Programme Co-ordinator & Reading Programme Co-ordinator
58     Usha Kutty    
    English & Social Studies
59     Shilpa Wadhawan    
    English, Mathematics & Environmental Studies
60     Tanveen Sachdeva    
    English, Mathematics & Environmental Studies

Step by Step School, Noida - Home